Фото и Видео: Го собраа ѓубрето и им го оставија пред врата оти не се грижеле за чистотата – Еко герила акција во Гевгелија

2346

Членовите на здружението ,,Changemakers4all” од Гевгелија  викендов организираа герила еко акција за подигнување на јавната свест за значењето на чистата животна средина и да не се фрла ѓубре насекаде. Тие повторно се вратија на локација каде пред извесен период ја исчистија и го собраа ѓубрето. Станува збор за просторот кај жолтата зграда кај железничката станица во Гевгелија, бидејки забележале негрижа и повторно ѓубре на веќе исчистената локација.

,,Беше спроведена уште една успешна еко акција покрај железничката станица. Благодарност до сите кои не придружија. За почиста животна средина. Промени се! Во иднина ѓубрето ќе ви го доставиме на домашна адреса ”, напишаа од здружението ,,Changemakers4all” од Гевгелија.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.