Училиштата во Сушица и Мокриево ќе се греат на пелети, општина Ново Село ќе инсталира нови системи за затоплување

1765

Подрачните училишта во Сушица и Мокриево ќе добијат системи за топловодно греење на пелети откако општина Ново Село доби грант од 26 илјади евра  од проектот ,,Унапредување на општинското владеење,, подржан од ЕУ  а имплементиран од УНДП и министерството за локална самоуправа. Како што не информираше ВД Градоначалникот на Ново Село Горан Цветков станува збор за проект кој е изработен од одделението за локален економски разво при општината, во функција на подобрување на условите за изведување настава во овие две училишта

,,Станува збор за подрачното училиште на ООУ ,, Мануш Турновски ‘’ во Сушица но и за подрачното училиште на ООУ ,,Видое Подгорец’’ во Мокриево. Таму се школуваат ученици од прво до петто одделение и училниците се грееа на кумбиња со дрвја. Со имплементацијата на овој проект значително ќе се подобрат условите за изведувањ наставата во подрачни училиша со што ќе ги заштитиме децата, но и ќе ја заштитиме животната средина од емисијата на штетни гасови,, ни изјави ВД Градоначалникот Горан Цветков кој истакна дека овие денови ќе се знае динамиката на имплементација на проектот

Во овие две училишта во Сушица и Мокриево се школуваат вкупно 105 ученици,

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.