Улиците во Валандово со пораки до возачите – Возете внимателно, детскиот живот нема цена !

1523

На барање на родителите на учениците од училиштето ,,Јосип Броз Тито” општина Валандово на четирите најфрекфенти улици во градот, постави банери за поголема безбедност во сообраќајот за да се заштитат децата. ,, Детскиот живот нема цена, биди совесен возач” ,, Вози како секое дете на улица, да е твое дете” се дел од пораките што се испишани на платенените банери кои висат над улиците закачени на електричните столбови и дрворедите.

,, Сакавме да ја подигнеме свеста кај сите учесници во сообраќајот дека треба да возат внимателно пред се во непосредна близина на училиштата. За среќа ова година немаме повредени деца. Но добивме барање од Советот на родителите од училиштето Јосип Броз Тито да поставиме банери за да не се вози брзо,, ни изјави градоначалникот на Валандово Перо Костадинов

Советот на родители од валандовското основно училиште на последната седница побарале од училиштето но и од локалните власти да се превземат мерки за да дејствува едукативно кај учесниците во сообраќајот да бидат претпазливи по улиците . Побарале да бидат поставена хоризонтална и вертикална сигнализација но и да се постават ,,лежечки,, полицајци во близина на училипштето

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.