СОУ ,,Коста Сусинов,, од Радовиш произведува сопствена електрична енергија и ги намали сметките за струја

250

Преку инсталацијата на фотоволтаичните панели гимназијата ,,Коста Сусинов,, во Радовиш, ке произведува сопствена електрична енергија а со тоа ќе ги намали сметките за потрошената струја. Дел од електричната енергија ке ја користат за сопствени потреби а остатокот ќе го продаваат на универзалниот снабдувач. Освен гимназијата, фотоволтаици добија и уште три јавни институции од општините, Конче, Карбинци и Штип.

Овој проект гимназијата го постави со финансиска поддршка на АФПЗРР преку успешна реализација на проект на ЛАГ Плачковица, кои велат дека потенцијалите за реализација на вакви проекти се огромни и затоа треба да се искористат. Според направените анализи, енергијата ќе се заштеди и до 60% а инвестираните средства ке се вратат за околу четири до шест години.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.