Ристо Манчев нов градоначалник на Босилово каде ВМРО ДПМНЕ ќе го има и мнозинството во Советот

1029

Кандидатот за градоначалник на општина Босилово од ВМРО ДПМНЕ Ристо Манчев победи во првиот изборен круг на Локалните избори. Тој на вчерашното гласање освои 4 156 гласа додека неговиот против кандидат Зоран Зимбаков од СДСМ освои 2 708 гласа. Во ова општина имаше само два кандидата за градоначални. Право на глас имаа 12 334 граѓани а гласале 7 125 граѓани. Во ова општина има и 262 неважечки ливчиња

,,Упатувам благодарност до сите што гласаа за мене. Ќе се борам за обединување и отворена општинa. Имавме реално остварлива изборна програма и се надеваме дека во соработка со Советот ќе ја остваривме,, рече Манчев

Коалицијата на ВМРО ДПМНЕ во ова општина ќе го има мнозинството. Според првичните информации освоиле 8 мандати, СДСМ 6 а во ова општина советничко место обезбеди и Стојан Велков Трн од ,,Стига е”

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.