Регистрирани нови 107 заболени од КОВИД-19 во последните 24 часа, соопшти министерството за здравство

927

Во изминатите 24 часа се потврдени 107 нови случаи на КОВИД-19, соопшти министерството за здравство. Најмногу има во Куманово дури 44 лица, во Скопје 28, Прилеп 11 но и во Дебар – 2, Штип – 1, Тетово – 5, Струга – 1, Велес -4, Битола – 6
Кавадарци -1, Гостивар – 2, Кочани -1 и Кичево 1 лице. Со ова вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со КОВИД-19 во нашата земја изнесува 1081

На Клиниката за инфективни и фебрилни состојби почина пациент од Струшко на возраст од 50 години кој беше хоспитализиран на 27 март, а само еден ден подоцна заради влошување на состојбата поставен на механичка вентилација, соопшти Министерството за здравство. Од  Клиниката се испишани 5 оздравени пациенти, а денеска се регистрирани и 18 оздравени пациенти кои се лекуваа во домашни услови, а кои по два контролни теста се негативни на коронавирусот.

Во изминатото деноноќие направени се 660 теста. Преку ИЈЗ –468 , преку Ветеринарен ф-тет – 21, Авицена –22 , Биотек – 23 и Филип Втори (Жан Митрев) – 126. Досега во земјата се направени вкупно 10.422 тестирања на КОВИД -19.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.