Прогласени најдобрите маски на годинашниов Струмички карневал во сите категории !

5948

Жири комисијата кое го сочинуваат членовите на Организационито одбор на Струмичкиот карневал ги соопшти наградените маски на годинашново издание. Учествуваа вкупно 48 маски од кои 18 беа од странство. Наградниот фонд  е 8 350 евра.

Категорија над 50 члена во конкуренција  беа 4 групни маски

Прво место „Илијада“ на СОУ Јане Сандански Струмица

Второ место ,, Подморски свет“ Балетско студио Газели Радовиш

Трето место „Комедија Дел Арте“ на СОУ Димитар Влахов Струмица и

„Аладин во Ѕвездениот град“ на ДСУ „Никола Карев“

Категорија  од 30 до 50 члена  во конкуренција беа 4 групи маски

Прво место ,,Порака“ Здружение Струма

Второ место „Пајаци на карневал“ Здружение Астра

Трето место  „Холандија на дланка“ ООУ  Видое Подгорец Струмица

Категорија од 20 до 30 члена во конкуренција беа  5 групни маски

Прво место; Медени Колчиња ООУ Сандо Масев

Второт место: Лицемерие – Здружение “Мулен Руж“

Третот место: Живот слики емоции  – Св Кирил И методиј Дабиле

Категорија  10 до 20  члена во конкуренција на 11 групи

Прво место:  „Моќта на Боговите“  ООУ Маршал Тито Струмица

Втора награда:  „Жена“ група Китка Струмица

Трета награда: две маски  Розата кралица на Цветовите и  маска Разиграни сложувалки на Фолклорна низа

Категорија  од 1 до 5 члена – конкуренција пет маски

Прва награда  ,,Гладијатор“ – Марија Иванова

Втора награда  „Музичарот“ – Багашовски

Трета награда  „Светот на Инсектите“ –   Калиопи Струмица

Категорија Алегориско возило

Прва награда за возилото на маската Порака – Здружение Струма

Втора награда за возилото за маската Илијада СОУ Јане Сандаски

Трета награда за возилото на маската Комедија дел Арте – СОУ Димитар Влахов

Награда за најдобри Дебитанти е маската  „Звукот на 90 тите“ –  ООУ Никола Вапцаров

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.