По повод 70 години постоење, ЗПСК Кожуф од Гевгелија посади 6 000 садници бор и багрем кај Ново Конско

825

Членовите на ЗПСК ,,Кожуф” од Гевглеија по повод јубилејот 70 години постоење, реализираше акција за пошумување на локацијата над новата депонија кај населеното место Ново Конско. Станува збор за една од акциите што ги предвидува ова планинарско друштво по повод седумдеценискиот растеж и негување на планинарските маршеви. Во акцијата како што не информираше Рената Тодова секретар на ЗПСК ,,Кожуф” учествуваа и млади и стари членови кои несебично се залагаат за чиста и здрава животна средина.

,, Во акцијата се вклуија 65 лица од кои 45 наши членови од сите возрасти што би рекле од 7 до 77 години, а останатите претставници се од Шумско Стопанство Кожуф Гевгелија, како и организациите на Црвен Крст Гевгелија и граѓанското здружение Changemakers4all од Гевгелија. Посадивме околу 6000 садници црн бор и багрем а попат додека рекреативно пешачевме собиравме и отпад,, ни изјави  Рената Тодова која подвлече дека како планинари имат учествувано и во други две акции на кои досега се засадени околу 10 илјади садници.

Целта на ова акција е повеќе зеленило и почиста животна средина соопштуваат од Кожуф кои најавуват и други слични акции за 70 годишнината на клубот. Повеќе за  акцијата со пошумување кај Ново Конско на ЗПСК ,,Кожуф” Гевгелија со фотографии може да прочитате и видете ТУКА

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.