Недела на солидарност во Струмица, Црвен крст со хуманитарна акција за собирање средства

369

Под мотото ,, Вашиот прилог -значајна помош,,  Црвениот крст од Струмица ја одбележува неделата на солидарност при што организира собирна акција во која се вклучија хумани граѓани кои да донираат храна, облека, обувки и средства за хигиена. Вчера и денеска волонтери од Црвениот крст од Струмица имаа пункт кај Тинекс и собираа парични средства.

Средствата, храната, облеката или се она што е собрано преку ваквите акции ќе им се помагне на лицата од социјален ризик а на тој начин се потикнува и потребата од  меѓусебна поддршка. Дел од неделата на солидарноста се и младите волонтери  кои активно учествуваат во реализацијата на сите активности. Неделата на солидарност започна на 18 ти, ќе трае до 24 април.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.