Младинско кино на ЕУ: Green Deal-Заштедете енергија – и гледајте зелени филмови!

196

По повод одбележување на Европската недела на мобилност, која се одржува на тема „Заштедете енергија“ од 16 до 22 септември, Младинското кино на ЕУ: Green Deal претставува тематски соодветни филмови. Училишните паралелки се поканети во кино додека секој може бесплатно да проследи неколку филмови од зелената програма

Европската недела на мобилност е најважна кампања на Европската комисија фокусирана на подигнување на свеста за одржлива мобилност. Иницијативата, која се смета за движечка сила за климатски и напредни транспортни промени, расте во популарност: само минатата година официјално учествуваа речиси 3.000 градови и населени места од над 50 земји. Овогодинешното мото „Заштедете енергија“ има цел да ја намали потрошувачката на енергија преку промовирање еколошки транспортни решенија и мотивирање и инспирација на луѓето да прифатат поактивен животен стил.

Свртете го филмот за Европската недела на мобилност

Мултикултурното транснационално EU Youth Cinema: Green Deal, координирано во Северна Македонија од невладината организација Go Green Скопје, ја поддржува овогодинешната Европска недела на мобилност со атрактивна програма за стриминг, која исто така бесплатно е достапна за сите заинтересирани лица преку www.euyc.green/mk. Во продолжение, австриските документарни филмови AUSTRIA2AUSTRALIA и ПРОМЕНА НА ГЕНЕРАЦИЈА – КОЈ ГО СПАСИ СВЕТОТ? ќе бидат понудени на училишта низ многу европски кина. Во Северна Македонија, Cineplexx Скопје е ексклузивен кино партнер на проектот.

Првиот од двата филма, снимен од австриските хоби велосипедисти Доминик Бочис и Андреас Буциуман, е за двајца пријатели кои со велосипед поминуваат 18.000 километри и 19 земји – прилично необична рута. Продуцентот Јозеф Ајхолцер коментира: „Во општество кое системски се фокусира на нормите, правилата и минимизирањето на ризикот, излегувањето од конвенционалното е желба со која многумина од нас може да се идентификуваат“.

Во ПРОМЕНА НА ГЕНЕРАЦИЈА – КОЈ ГО СПАСУВА СВЕТОТ? решителната климатска активистка Сара Садеги патува со воз и интервјуира главно млади луѓе од различни европски земји за нивните идеи за подобра иднина. Паметната продукција на SFM Storyboard OG, нарачана од Südwind како дел од проектот на ЕУ „1Planet4All“, веќе допре до илјадници училишни деца – вклучително и оние во Северна Македонија – со својата јасна порака. „Најважно во заштитата на климата е да се размислува политички. Да станеме, да го изразиме своето мислење, да гласаме, да потпишуваме петиции и да ја користиме секоја можност што ја нуди нашата демократија да се вклучиме политички – затоа што преку политиката, секој може да направи огромна разлика“ – рече режисерката Ванеса Бочер.

GREEN FILMS @AUSTRIA

Фокусот GREEN FILMS @AUSTRIA, кој моментално се прикажува во кино салите и се емитува на интернет, ќе биде претставен преку филмовите ЈАДЕЈЌИ ПОИНАКУ – ЕКСПЕРИМЕНТ (во режија на Андреа Ернст и Курт Лангбејн), НЕШТА НАДВОР ОД МЕСТО (режија Николаус Гејрхалтер), ЗЕЛЕНАТА ЛАГА (режија Вернер Буте), СПАСИ ГО СЕЛОТО (режија Тереза Дистелбергер), ДОБРЕДОЈДОВТЕ ВО СОДОМ (режија Кристијан Кронес и Флоријан Вајгенсамер) и ДРВО – ПРИКРИЕНИ МЕНУВАЧИ НА ИГРИ (режија Моника Лазуреан-Горган и Михаела Кирст и Еба Синзингер) кои го комплетираат составот.

Целата програма се нуди бесплатно, благодарение на финансирањето од ЕУ (Програма: Развој на публика и филмско образование) како и кофинансирање од страна на австриското Министерство за клима (БМК). Виена Иншуренс Груп и Винер, Винер Лајф и Осигурување Мaкедонија и Друштвото за собирање аудиовизуелни материјали (ВАМ), Cineplexx International кино групација исто така го поддржува проектот како ексклузивен кино партнер.

За EU Youth Cinema: Green Deal

EU Youth Cinema: Green Deal, активен од март 2022 година во Северна Македонија, Австрија, Хрватска, Романија и Словенија го управува австриското здружение LET’S CEE Film Festival заедно со локалните координатори Go Green (Северна Македонија) и EPEKA (Словенија). Активностите за односи со јавноста се управувани низ земјите од страна на агенцијата Chapter 4. Програмата во моментов се состои од над 30 европски филмови, кои се прикажуваат во кината и се емитуваат онлајн. Дидактичките материјали и меѓунационалната маркетинг кампања го комплетираат иновативниот концепт. Целосната верзија на програмата е достапна бесплатно за сите регистрирани училишни паралелки (регистрација: www.youth-cinema.eu/mk) во петте земји. Секој заинтересиран ширум светот може бесплатно да стримува неколку филмови преку www.euyc.green/mk.

Младинско кино на ЕУ: Green Deal – стриминг програма за време на Европската недела на мобилност. Сите филмови се достапни со преводи и потполно бесплатни!

ПРОМЕНА НА ГЕНЕРАЦИЈА – КОЈ ЌЕ ГО СПАСИ СВЕТОТ?
AT/DE/IT/PT/ES/CZ/PL/FR | 82 мин.
Документарен филм на Ванеса Ботчер (Vanessa Böttcher) нарачан од Зундвинд (Südwind)
со превод

Очајна поради инерцијата на политичарите кои не дејствуваат против климатската криза, Австриската активистка Сара тргнува на спектакуларно патување со воз низ Европа во потрага по луѓе со вистински решенија. Документарен патувачки филм помеѓу криза и надеж.

Бесплатен стриминг: www.euyc.green/mk/filme/generation-change

НОЗЕТЕ НА АМСТЕРДАМ
Холандија 2015 | 12 мин.
Kраток филм
Режија: Витсе Котсе
со превод

Портрет на најавтентичниот амстердамски мајстор за велосипеди. Во брзиот ритам на секојдневјето на Амстердам, Франс фон дер Мер ја држи својата 90-годишна велосипедска работилница како еден од најавтентичните градски мајстори за велосипеди. Франс не само што си го знае занаетот, туку и чува парче од стариот Амстердам, каде што градот е како село, каде што соседите се како фамилија, а велосипедите како нозе.

Бесплатен стриминг: www.euyc.green/mk/legs-of-amsterdam

ВЕЛОСИПЕДСКИ ПРИКАЗНИ ФОРАРЛБЕРГ
Австрија 2022 | 15 мин.
Kраток филм
Режија: Хана Матис
со превод

Главната актерка Фабриција нѐ води низ петнаесетминутната пилот епизода со цел да дознае како функционира велосипедот. Со нејзината шармантна и интелигентна природа, успева да собере знаење, да направи дрезина и да добие помош од Пиратите на педали во Лустенау. Бесплатен стриминг: www.euyc.green/mk/bike-stories-vorarlberg

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.