Лавовска борба во Кичево, Џио Струмица по втор пат ја надигра Шутова и се пласира во финалето за нова КУП ТИТУЛА

4013

Одбојкарите на Џио Струмица освоија два сета на возвратниот полуфинален меч против Шутова во Кичево и обезбедија КУП финале. Струмичани иако губеа 2:0 во сетови, со лавовска борба успеа да се вратат во игра и да израмнат на 2:2 што беше доволно за финале за одбрана на КУП титулата. Како што не информираа, струмичани го издржале притисокот и пеколната атмосфера во Кичево и докажале дека се најдобриот одбојкарски тим во државата по квалитет за што славеа победа од 3:2.

Шутова го добила првиот сет со 25:23 иако струмичани биле во предност. Идентично било и во вториот сет каде домаќините со 26:24 повеле со 2:0 во сетови. Но тогаш на сцена настапила струмичката сино бела машинерија. Со тимска игра сконцентрирано во приемото и организирано во нападот со соодветна одбрана на мрежа, Џио Струмица го добила третиот сет со 25:17 и намалила на 2:1. Во четвртиот сет струмичани освен што се бореле  против одбојкарите на  Шутова го издржале и притисокот од публиката но и судиските ,,пропусти’’ и со 25:22 израмниле на 2:2 во сетови  доволно за КУП ФИНАЛЕ

Џио Струмица својот квалитет го потврдиле и во петтиот сет кој го добиле со 17:15 за конечни 3:2 во сетови и огромно славје за КУП финалето и можноста да се одбрани КУП титулата

За противник во големото финале Џио Струмица ќе го има тимот на Универзитет Тетово кој беше подобар од Вардар. Тимот на Кире Ричлиев односно Џио Струмица против тетовачани немат проаз и не ми требало да имат проблеми во освојувањето на КУП титулата

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.