КК Струмица поразени на стартот од Првата лига од Еуроникел, но покажаа дека имат потенцијал

1043

Кошаркарите на Струмица со пораз го стартуваа прволигашкиот шампионат но покажаа дека во сопствените редови имаат потенцијал и квалитет. Во спортската сала Парк загубија од Еуроникел од Кавадарци ја оправда фаворитската титула  и славеше со со 84:95 (21:17, 14:26, 21:33, 28:19) .

Струмичани добро го почнаа мечот. Беа рамноправни во првите десет минути кои на крајот ги добија со плус 4. Но со почетокот на во втората четвртина Стојковски со три тројки направи пресврт на резултатот. Во тој сегмент се надоврза и Дамчевски  Младеновик заради што на полувреме составот од Кавадарци замина со позитива од 8 поени 50:42.

Еуроникел се ,,распука’’ од линијата за три во третиот период кога на струмичани буквално ништо не им одеше од рака. Стасаа и до 22 поени предност пред завршницата. Во последната четвртина струмичани заиграа поофанзивно а им тргна и шутот за три. Крстаич направи едан серија но не доволно за изненадување во салата Парк па победата ја однесоа кавадарчани со 95:84

Сепак струмичани добија аплауз од публиката која жедна за прволигашка кошарка ги имаше во голем број на трибините во сала Парк . Колку за потсетување струмичкиот прволигаш го има најмладиот тим во шампионатот а заради екипирање доцна ги почнаа подготовките за новата сезона.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.