Во Гевгелија прогласена епидемија на морбили, регистрирани 9 случаи со мали сипаници

2689

Бројот на заболени од морбили расте и надлежните прогласија епидемија и во Гевгелија. Досега епидемија е прогласена во Скопје Куманово и Тетово. Kомисијата за заразни болести е во постојана комуникација и се аналиизраат бројките во секој град поединечно,кажа министерот за здравство Венко Филипче.

Според место на постојано живеење, случаи на мали сипаници се регистрирани во 16 градови од Македонија, од нив 321 случај од Скопје, 33 се од Тетово, 17 од Куманово, 9 од Гевгелија, 6 од Дебар, 5 од Гостивар, 4 од Кичево, во останатите 9  градови се регистрираат спорадични случаи

Засега нема најава за прогласување на епидемија на државно ниво.

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.