Да донираме за Словенија – апел од македонските и словенечките стопанственици

314

Словенија во изминатите денови се соочува со последиците од најголемата природна катастрофа во нејзината понова историја. Голем дел од нејзината територија беше засегната од поројните дождови и невремиња кои резултираа со обилни поплави и свлечишта. Голем број граѓани ги изгубија своите домови, а инфраструктурата на земјата е сериозно оштетена.

Многупати во минатото нашите две земји меѓусебно се помагале и поддржувале. Сите се сеќаваме на неодамнешните пожари кои беснееја кај нас, а во чие гаснење се вклучија бројни доброволци од Словенија.

-Во овие моменти треба да ја покажеме нашата солидарност како народ, стопанство и држава. За таа цел, во согласност со барањата на Владата на Република Словенија за помош, Друштвото на словенечки и македонски стопанственици отвори наменска хуманитарна сметка во НЛБ Банка. Сите донации кои ќе бидат примени на оваа сметка ќе бидат префрлени на соодветните служби и организации во Словенија кои се активни на терен во рамки на тамошната цивилна заштита, е апелот од македонските и словенечките стопанственици.

Податоци за донациите: Број на с-ка: 210-0759929302-64; Банка: НЛБ Банка; Назив на примач: Словенечки и македонски стопанственици СИЗ Скопје – наменска хуманитарна сметка; Шифра на плаќање: 560 – Уплати за солидарни и хуманитарни цели; Цел на дознака: Донација за поплавите во Словенија.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.