Герила : Ловат риби во кратерските дупки на патот Струмица – ГП Ново село

2097

Млади активисти деновиве со герила акција предупредија за дупките на патот Струмица, граничен премин Ново село кои се полни со вода и преставуваат опасност за учесниците во сообраќајот. На социјалните мрежи поставија слика како ловат риби во нив, алудиарајки на големината на дупките а дел од граѓаните прикачија и фотографии и со уништени и скршени бандажи

,, Итна санација или  обележување на местата каде дупките се вистински кратери. Најмногу ги има пред Ново село и од општинскиот центар до граничниот премин. Ова не личи на селски а камоли на магистрален кој не поврзува со  Бугарија,, коментираа ново селчани

Од ЈП Државни патишта информираа дека со подобрување на временските услови ќе се пристапи од санација на патот. Патот Струмица- ГП Ново село е дел од патиштата што ќе се рехабилитираат со заем од Светска Банкa . Станува збор за делница од 14 километри . Со рехабилитацијата ќе се започнало од граничниот премин но се чека подобрување на временските услови

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.