Гавазова и Велеска вечерва на Фестивалот ,,Риба и вино” во Дојран , в недела Слаткаристика и 2Бона

2245

Посетителите и гостите во Дојран синоќа уживаа во неколкучасовната музичко – забавна програма во рамките на првиот ден од Фестивалот ,, Риба и вино” што се одржува викендов во Дојран. Паралелно тие консумираа и специјалитети од дојранска риба која се приготвуваше на плоштадот ,,Под јаворите”.

Градоначалникот Анго Ангов во своето обраќање истакна дека Дојран има вкусна локална кујна пред се со специјалитетите од дојранска риба кои треба да станат бренд за поголем развој на туризмот во ова општина и Дојран да биде посетуван во текот на целата година. Истакна дека голем е бројот на рецепти од крап, сом, перкија, икра, млечка што се прават во Дојран кои се вкусни

Синоќа пред присутните настапуваа Александар Тарабунов и Ај кју а вечерва на програмата се Елена Велеска и Сузана Гавазова. Фестивалот утре завршува со Слаткаристика и 2 бона.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.