Видео – Деца од градинки и училишта со ФЛЕШ МОБ на струмичкиот плоштад за Денот на лицата со Даунов синдром

1785

„Светот е поубаво место за живеење кога се имаме едни со други“. Ова беше пораката на децата од струмичките градинки и основни училишта кои со ФЛЕШ МОБ го одбележаа Светскиот ден на лицата со Даунов синдром. Во одблежувањето се вклучија и деца посебното училиште од Ново Село и деца штитеници на Заводот за заштита и рехабилитација во Бања Банско.

–  За нас родителите, кои имаме дете со Даунов синдром, 21 март е втор роденден на детето, бидејќи со здружени сили праќаме една порака дека овие деца се тука. Се надевам дека ја подигаме свеста, се бориме за инклузија, а Струмица е средина во која се добро прифатени децата со Даун и се вклучени во редовното образование, што е желба на секој родител кој има дете со попреченост’’,  рече  Анче Туфекчиева од здружението Вера организатор на Флеш мобот во Струмица.

Фото и видео www.StrumicaNet.com

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.