Бројката на активни со ковид-19 во Струмица скокна на 364 – од нив 66 случаи во Босилово, Василево и Ново Село

1389

Во земјава за последните 24 часа регистрирани се 408 позитивни од ковид-19 од направени 2140 тестови, четири лица починале а 281 оздравеле, соопшти министерството за здравство. Во Југоистокот нови случаи се евидентирани во Струмица 18 и Радовиш 7 случаи а оздравеле 25 пациенти и тоа во Струмица 12, Гевгелија 9 и по двајца пациенти во Радовиш и Гевгелија

Според завршените епидемиолошки анализи, во моментов дистрибуцијата по градови во Југоистокот е следна:

• Гевгелија 267, активни 132 (16 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 40 на Богданци )

• Струмица 606, активни 364

• Крива Паланка 184, активни 62

• Радовиш 179, активни 75

• Валандово 83, активни 45

Според Институтот за јавно здравје здравје во периодот од 12 до 18 октомври освен Струмица широко распространета емисија на вирусот во заедница има и  во Гевгелија. За овие седум дена во Струмица беа  регистрирани 151 нов позитивен со што бројката скокна на 358. По општини Струмица 292, Босилово 33, Василево 19, Ново Село 14

(Преглед на позитивните во периодот од 12-18 октомври во општините каде има шриоко распространета мисија на вирусот во заедницата)

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.