Амабасадата на САД донираше опрема за Доброволното противпожарно друштво во Конче (фото)

955

Амбасадата на САД предводена од амбасадорката Кејт Мари Брнз донираше опрема за лична заштита на членовите на Доброволното противпожарно друштво Општина Конче. Станува збор за комплет униформи за лична заштита на сите членови во ова друштов за полесно справување со пожарите кои се појавуваат на територијата на ова општина.

,,Многу ми е мило што сум во општина Конче и сметам дека поддршката на волонтерските проитвпожарни друштва е повеќе од потребна бидејки тие се први на бедемот при појава на пожар во самата заедница во поглед на заштита на човечки животи, стамбени комплекси, шумите и културно историски споменици. Свесни сме дека  шумските пожари се непредвиливи и затоа е потребна зголемвуање на капаицитетите и координација на вакви доброволни противпожарни друштва,, кажа Брнз која соопшти дека донацијата е овозможена од програмата за прекуокеанска хуманитарна, катастрофи и граѓанска помош (ОХДАЦА)

Градоначалникот на Конче Златко Ристов кажа дека донацијата е во функција на зајакнување на капцитетите на волонтерите од ова друштво кои секогаш се први при појава на пожар во ова општина заради оддалеченоста од Радовиш

,, Доброволното противпожарно друштво брои 11 членови и ова донација е од големо значење бидејки ние сме мала општина и оддалечени од противпожарната единица од Радовиш. Додека тие дојдат за интервенција нашите пожарникари дејствуваат први. Како општина ќе работиме и понатаму на подобрување на капацитетите на ова противпожарно друштво,, ни изјави Ристов

Градоначалникот Ристов и амбасадорката на САД во земјава Брнз ја посетија и црквата Св Стефан кој преставува еден од ретките и значајни објекит за културното и духовното наследство во општина Конче

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.