дома тагови југоисток

таг: југоисток

АМС ќе прави контрола на спортските терени по општините, голем дел не биле функционални

Агенцијата за млади и спорт ќе прави ревизија на изградените спортски терени во поглед на функционалноста, со кои во моментов стопанисуваат општините. Контролите ќе...

АМС ја објави листата со ваучери за 2021, кои клубови од Југоистокот добија и во кои износи !?

Агенцијата за млади и спорт ја објави листата со спортските клубови кои добиваат ваучери а кои може да ги искористат за добивање средства од...

Истекува рокот на важност на ваучерите за туризам, потсетување каде се може да се искористат во Југоистокот !

Во понеделник истекува рокот на ваучерите за туризам, помошта наменета за ранливите категории граѓани кои можеа да ги искористат за одмор во некои од...

Над 4 000 земјоделци од Југоистокот, користат податоци од поставените 23 агрометео станици

Повеќе од 4 000 земјоделци од Југоистокот ги користат податоците од поставените агрометеоролошки станици во изминатиот период од страна на Центарот за развој на...

Колку вработени има во општините од Југоистокот, раст во Гевгелија опаѓање во Струмица – истражување на ЦГК од Скопје

Според истражувањето на Центарот за граѓански комуникации  од Скопје за последните  три години во општините во земјава бројот на вработени и ангажирани лица во...

СДК: За неносење маска 44 скопјани казнети со по 20 евра, во Југоистокот нема ниту писмени опомени

Од 1 мај од кога стапи во сила задолжително носење заштитна опрема (маска, марама или шал) на устата и носот, до сега само 44...

Жителите од Југоистокот да ја почитуваат забраната за движење, ќе се санкционира секое прекршување, велат од СВР Струмица

Секторот за внатрешни работи Струмица, упатува апел до  сите граѓани на подрачјето, строго да ја почитуваат Одлуката на Владата за забрана на движењето, почнувајќи...

Синоќешниот полициски час го прекршиле 4 малолетници од вкупно 10 лица од Струмица и Радовиш, 7 се приведени

Десет граѓани од Југоистокот односно од Радовиш и Струмица ги прекршиле предвидените забрани за движење во определен период информираше СВР Струмица кој го покрива...

Градоначалниците од Југоистокот одлучија да се формира Јавно претпријатие за справување со кучињата скитници

Градоначалниците од Југоистокот донесоа одлука за формирање на регионално Јавно претпријатие кое ќе управува со стационарите за кучињата скитници и ќе врши заловување, транспортирање...

Општините од Југоистокот ќе избираат модел за управување со отпадот и изградба на регионалната депонија

Југоисточниот регион  одново ја почнува постапката за регионално управување со отпадот откако пред пет години поранешните градоначалници не го потпишаа договорот со австриската Аса...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

ДЗС: Досега се попишани близу 871 500 граѓани

Државниот завод за статистика информира дека досега се попишани вкупно 871 488 лица, 272 177 домаќинства и 368 595 станови, заклучно со попишувањето до...