дома тагови ученици

таг: ученици

Општина Радовиш ќе стипендира 29 основци и средношколци девет месеци, објавен конкурсот !

Општина Радовиш го објави конкурсот за стипендирање на ученици во основните училишта во општина Радовиш и СОУ „Коста Сусинов“- Радовиш, за учебната 2022/2023 година....

Општина Струмица ќе донира училишен прибор, набави пакети за околу 600 основци

Општина Струмица планира на околу 600 ученици од прво до деветто одделение на почетокот на новата учебна година да им додели пакети со училишен...

Завршните оценки според постигнатиот успех во редовната настава, но и од активното онлајн учество

Доколку ситуацијата не дозволува учениците да се вратат во училниците до крајот на тековната наставна година, завршните сумативни оценки ќе бидат засновани на резултатите...

Ученици од ,,Видое Подогрец’’ од Струмица развиваат вештини за здрав социо-емоционален развој

Над 80 деца од ООУ ,,Видое Подгорец ’’од Струмица заедно со директорот Леонид Танчев, тимскиот координатор Соња Цицимова и десетина наставници се вклучени во...

Јаневски најави бесплатен училишен прибор за 820 деца, униформи за 620 првачиња и ужинка овошје за основците во општина...

Градоначалникот на Општина Струмица Коста Јаневски при денешната посета на ООУ ,, Сандо Масев'' ги промовираше трите општински проекти со кои се очекува значително...

Фото – Ајфелова кула од рециклиран материјал во центарот на Гевгелија за Денот на Европа

Здружението „Европско движење на РМ“ во соработка со ООУ„Крсте Мисирков“ од Гевгелија по повод Денот на Европа во Гевгелија  организираа ликовен натпревар на тема...

Фото – Школото Димитар Влахов од Струмица севкупен победник на Државниот натпревар за ученици од земјоделска струка

Учениците од земјоделската струка при СОУУД ,, Димитар Влахов’’ од Струмица се севкупни победици на 49 тиот Државен натпревар за ученици од училишта со...

Фото од првиот ,,Радовишки Детски Карневал’’ – Шаренило од бои и фантастични креации !

По повод јубилејот 1000 години Радовиш, во организација на Центарот за култура ,,Ацо Караманов,, се одржа детски карневал по радовишките улици. На карневалот учествуваа...

Фото – Василевските ученици на Струмичкиот карневал со оперско балетска маска ,,Оревокршачка”

Учениците од ООУ ,,Гоце Делчев'' од Василево ја финишираат маската за годинашново издание од Струмичкиот карневал . Пред посетителите утревечер ќе се престават со...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

На Цареви кули приведени двајца жители од Василево, кај едниот пронајдена...

На 18.04.2024 во 19.30 часот на место викано „Цареви кули“ во Струмица, полициски службеници од СВР Струмица ги лишиле од слобода А.С.(34) и В.С.(35), двајцата од село Василево, струмичко. При преглед...