дома тагови Пирава

таг: Пирава

Се реконструира фудбалското игралиште во валандовско Пирава, целиот проект чини 67 илјади евра

Согласно поптишаниот договор, до крајот на месец јануари или почетокот на февруари треба да заврши реконструкцијата на фудбалското игралиште во Пирава во општина Валандово....

Земјоделците од валандовско добија вода за наводнување од системот Јужновардарска долина вреден 24 милиони евра

Земјоделците од валандовските населени  места Удово, Јосифово, Пирава, Калково добија вода за наводнување од хидросистемот Јужновардарска долина. Премиерот Заев заедно со министерот за земјоделство...

Три основни училишта од гевгелиско, радовишко и валандовско ќе добијат пари за реконструкција од МОН

Министерството за образование ги објави одобрените барања по јавниот повик за финансирање на проекти за реновирање на училишни објекти. Со пари од Министерството ќе...

Да бидеме хумани! На фудбалерот Ѓорѓе Џонов му требаат 100 000 евра за лекување во Турција

На поранешниот фудбалер на Беласица и Силекс кој сега настапува во второлигашот Кожуф од Гевгелија, 29 годишниот Ѓорѓе Џонов од валандовско Пирава  под итно...

Лица во Скопје лажно собирале пари за лекување на Анастасија од валандовско Пирава, реагираат родителите

Родителите на малата Анастасија Ризова за која пред неполни осум месеци цело Валандово се дигна на нозе и собираше донации за лекување на малото...

Собрани средствата за лекување на малата Анастасија во Турција, соопштија нејзините родители од валандовско Пирава

Средствата за лекување  на малата Анастасија Ризова од валандовско Пирава во Турција се собрани, соопштија нејзините родители на социјалната мрежа Фејзбук. Повеќе од три...

Малата Анастасија од Валандово се бори со тешка форма на тумор, родителите бараат донации за операција и лекување во...

Сто илјади евра се потребни за операција и лекување на двегодишната Анастасија Ризова од валандовскотото населено место Пирава која се бори со тешка форма...

Почна изградбата на системот за наводнување во Валандово ,, Јужновардарска долина ” за 2040 хектари во Пирава и Јосифово

За период од две години земјоделците од валандовскиот регион ќе добијат нов систем за наводнување на своите земјоделски површини. Кај Јосифово почнаа работите за...

Млади валандовчани, волонтери на Црвен Крст го собираа ѓубрето, фрлено од несовесни граѓани вдолж стариот пат кон Пирава

Под мотото ,,Размислувај глобално, делувај локално,, волонтери од Црвен Крст од Валандово реализираа еко акција за собирање на расфрланото ѓубре од несовесни жители над...

Фото: Најмладите валандовчани парадираа со еко пораки – имаме една планета земја, да не ја уништуваме !

Дечињата од градинката ,,Калинка’’ од Валандово облечени во маски изработени од рециклирачки матријал парадираа по улиците на Валандово и упатија силни пораки за заштита...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Пандевци славеа против Раднички од Ниш во контролка на подготовките во...

Фудбалерите на Академија Пандев кои се наоѓаат на подготовки во Анталија  забележаа победа во вториот контролен меч кои го имаат на програмта во Турција....