дома тагови конче

таг: конче

Езерото Мантово кај Конче ќе добие патеки, урбана опрема, осветлување за да стане атрактивна езерска населба за туризам

Рехабилитација на патот брана Мантово – село Габревци во должина од 6.5 километри, мапирање и одбележување на две пешачки патеки од 3 километри, осветлување...

Фотогалерија – Мали играорци од земјава и странство на Фестивалот ,,Оро весело ’’ во Радовиш – ги презентираа традиционалните...

Над стотина дечиња од повеќе фолклорни друштва од Македонија но и од Бугарија и ТСрбија беа дел од меѓународниот детски фестивал ,,Оро весело’’ кој...

ЦГК: Гевгелија најтранспарентна во Југоистокот при објавување информации на своја иницијатива, како стојат другите општини ?

Општина Гевгелија е рангирана највисоко од општините од Југоистокот по индексот на активна транспарентност на истражувањето што го направи Центарот за граѓански комуникации, помогнати...

Василево, Босилово, Ново Село, Радовиш и Конче добија универзални ровокопачи за одржување патишта и чистење канали

Триесет општини денес добија механизација преку Проектот за подобрување на општински услуги-МСИП, кој го спроведува Министерството за финансии. Станува збор за десет ровокопачи во вредност од...

Општина Конче е пример за заеднички соживот, кажа градоначалникот Илиев – организирана Ифтарска вечера

Во пресрет на муслиманскиот празник Рамазан Бајрам, градоначалникот на Општина Конче - Благој Илиев заедно со Советот на општината а во соработка со здружението...

Конче го реализира проектот ,,Пат до секоја нива’’ – се санираат полските патишта до сите површини

Општина Конче го реализира проектот ,,Пат до секоја нива’’ со цел да го олесни пристапот на жителите од ова општина до своите обработливи површини. ...

Новиот претседател Стево Пендаровски славеше во пет општини во Југоистокот

Новиот претседател Стево Пендаровски кандидат на СДСМ, во Југоистокот забележа победа во пет од вкупно десет општини при што доби 41 207 гласа  додека...

Јавните површини во Конче се оплеменуваат со цвеќиња и зеленило, за нив ќе се грижи ЈПКД ,,Лакавица”

Деновиве вработени  од ЈПКД ,,Лакавица'' од Конче почна со хортикултурно уредување на јавните зелени површини во општинскиот центар. Засадени се повеќе видови цвекиња на...

Општинарите од Конче одговорија на предизвикот на младите од Дедино – Го чистеа отпадот во селото Габревци

Општинската администрација на Конче се вклучи во пролетното чистење на населените места од општината. Вработените од локалната самоуправа заедно со вработени од Јавното комунално...

И општините Радовиш и Конче ќе добијат машина Ровокопач, ќе ја користат комуналните претпријатија

Од Програмата  за развој на руралната ифраструктура, за која Владата побара, а Европската Унија одобри 15,5 милиони евра, заеднички универзален ровокопач ќе добијат и...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Во Струмица стапуваат на сила мерките за надминат праг на аерозагадување...

Во Струмица стапуваат на сила мерките за справување со загадувањето на амбиенталниот воздух бидејки два дена мерните станици покажуваат високи концентрации ПМ 10 честички...