IN MEMORIAM: Почина фудбалерот Ѓорѓе Џонов од Пирава кој играше и за Беласица, Кожув….

1572

Македонскиот фудбалер Ѓорѓе Џонов, кој во својата кариера го носеше дресот на струмичка Беласица, гевгелиски Кожув, кратовски Силекс, Металург денеска го загуби животот по тешката борба со карцином на белите дробови

За Џонов почнаа да се собираат 100.000 евра пред речиси две години поради тоа што мораше да оди на операција во Турција, но за жал македонскиот фудбалер на 30-годишна возраст ја загуби најважната битка.

Џонов во текот на кариерата играше за неколку македонски тимови, а последен му беше гевгелиски Кожув.

Џонов е роден во Пирава, а имаше само 30 години. Неговата фудбалска кариера беше прекината пред неколку години поради опасната болест.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.