Голем број верници го посетија Трибичино и живописната црква „Св. Петка“ (ФОТО )

Голем број верници ја посетија Црква,,Св. Параскева Петка,,  во населеното место Трибичино струмичко, каде се молеа за здравје срека и духовен мир. Црквата потекнува од...

Се спрема Празијада во Градашорци – Јаневска ќе ги забавува гостите кои ќе уживаат во специјалитети од праз...

Градоначалникот на Василево Славе Андонов објави дека годинашнава „Празијада“ ќе биде на 5 ти ноември во кругот на дворот на црквата „Св. Никола“ во...

Седларци доби уредено катче во центарот на населеното место, Општина Василево постави урбана опрема

Насленото место Седларцо доби инфраструктурно и хортикултурно уредено катче лоцирано во центарот на населеното место помеѓу училишната зграда и повеќенаменското игралиште. На лице место беше...

Жителите на Нова Маала добија уреден простор за одмор – пуштено во употреба Платото пред Домот на културата

Градоначалникот на општина Василево Славе Андонов и претседателот на општинскиот Совет, Ристе Делијанов, на свечен начин, со сечење лента, го пуштија во употреба новоизграденото...

Првачињата од ООУ „Гоце Делчев“ станаа членови на Детската организација – градоначалникот Андонов им посака успех !

Денес за  првачињата од ООУ „Гоце Делчев“, Василево, беше одржан свечен настан за прием во Детската организација. Вкупно 65   првачиња  кои настава посетуваат во централното...

Прием на првачињата од ООУ „Атанас Нивичански“ во Детската организација

Денес, првачињата од ООУ „Атанас Нивичански“, Нова Маала, на свечена церемонија беа примени во Детската организација. Сложно, во еден глас повторувајќи ги  зборовите од...

Детската градинка „Прва радост“, Василево доби донација играчки

Градоначалникот на општина Васиево Славе Андонов, со своите соработници  беше гостин во детската градинка „Прва радост“, Василево, каде на дечињата им подели играчки донирани...

Асфалтирано платото пред Домот на културата во Нова Маала каде има урбана опрема, фонтана, летниковци !

Градоначалникот на општина Василево, Славе Андонов присуствуваше на асфалтирањето на платото пред Домот на културата во Нова Маала, како една од планираните активности во...

Санирани дупките на стариот локален патен правец Василево – Пиперево

Локалната самоуправа Василево  изврши санација на локалниот пат стар пат Василево – Пиперево, со пополнување на дупките со бетон. Активноста беше  во организација и координација...

СООПШТЕНИЕ за прекин на сообраќајот на локалниот пат Стар пат Василево- Пиперево

Општина Василево информира дека поради изведување на градежни работи односно пополнување на дупките со бетон  на локалниот пат Стар пат Василево – Пиперево, во...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Од вечерва поскапуваат горивата на бензинските, РКЕ ги објави новите повисоки...

Од полноќ поскапуваат бензините од 1,5 до 2,5 денари, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Цената на Еуросупер БС-95 се зголемува за 1,5 денари за...