Две малолетни момчиња загинаа во несреќа што се случи на реката Струмица кај мостот меѓу Добрејци и Пиперево

Две малолетни момчиња на возраст од 14 и 15 години од населените места Пиперево и Добрејци починаале во несреќа што се случила  пред мостот...

Почнаа активностите за изградба градинка во Ангелци, ќе биде со капацитет од 55 дечиња објави Јанев (видео)

Почнаа подготвителните работи за изградба на детска градинка со капацитет за згрижување на 55 дечиња во населеното место Ангелци општина Василево која треба да...

Втор ден чад од депонијата Шапкар, струмички Комуналец тврди дека пожарот бил подметнат

Повеќе од 24 часа тлее пожарот во депонијата надлежност на ЈП Комуналец која што ја користат општините Струмица и Василево а се наоѓа во...

Општина Василево набави нов камион за ЈП Турија за ефикасно и редовно собирање на сметот и да се намалат...

Oпштина Василево набави нов камион за собирање смет за потребите на Јавното комунално претпријатие „Турија“, со што се отвора можноста за целосно покривање на...

Министерот Димковски се заложи за партнерски однос и прифатлива откупна цена за вишните и за производителите и за откупувачите

Mинистерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Трајан Димковски ja посети  Општина Василево и оствари средба со градоначалникот Марјан Јанев но и со производители и...

Возачот кој превезуваше мигранти и предизвика сообраќајка кај Василево ќе одговaра за две кривични дела

Скопјанецот кој пред една недела предизвика сообраќајка на патот Струмица-Радовиш кај раскрсницата пред Василево заработи две кривични пријави и ќе одговара за криумчарење мигранти...

Едно лице загина а десетина други се повредени во сообраќајка на патот Струмица-Радовиш кај Василево (фото)

Попладнево околу 19 часот на магистралниот патен правец Струмица-Радовиш пред влезот кон Василево се случи тешка сообраќајка помеѓу две патнички возила во која едно...

Ќе се регулира и уредува речниот канал во Градашорци, општина Василево доби пари од државата

Деновиве општина Василево ќе го распише тендерот за регулација и уредување на речниот канал  во населеното место Градашорци, по добиените средства од министерството за...

Се асфалтираше улица во индустриската зона Василево, со пари што ги обезбеди Центарот за развој на Југоистокот

Преку Центарот за развој на Југоисточниот плански регион, во индустрисиката зона Василево се асфалтираше улица во должина од околу 230 метри со што значително...

Жители од струмичко Василево и Иловица добија кривични, со возило превезувале мигранти и направиле сообраќајка

Две лица од струмичко Василево, Иловица ќе одговараат за криумчање мигранти, откако викендов при обид да шверцуваат лица од Пакистан, бегајќи на полицијата во...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Струмичанецот Димитар Пандев сериозно чука на вратите на НБА, стави потпис...

Македонскиот младински кошаркарски репрезентативец, струмичанецот Димитар Пандев кој цели 8 години етапно ја гради својата кошаркарска кариера надвор од земјава, стави потпис за најдобрата...