Општина Василево доби контејнери за селекција на електронски отпад

Општина Василево во соработка со Нула отпад доби контејнери за селекција и рециклирање на стара електроника и батерии. Информацијата за оваа донација, преку својот...

Трипуновски и откупувачите договорија повисока откупна цена на доматите во струмичко ( фото )

Доматите во нареднава недела да се откупуваат по цена од 30 и 35 денари за килограм а инспекторите да ги засилат контролите на откупните...

Три лица повредени во сообраќајка на три возила на раскрсницата кон Градашорци на патот Струмица – Радовиш

Три лица се полесно повредени попладнево во сообраќајката што се случи кај раскрсницата кон Градашорци на патот Струмица -  Радовиш. Сообраќајката се случи попладнево околу...

Земјоделците најавија блокада на Струмица, бараат рентабилна откупна цена и стоп на увозот на домати од Албанија (фото)

Производителите на домати во понедeленик ќе ја блокираат Струмица бидејки никој од Владата не ги контактирал да им ги слушне проблемите и да им...

На Цареви кули приведени двајца жители од Василево, кај едниот пронајдена марихуана а признал дека има и дома !

На 18.04.2024 во 19.30 часот на место викано „Цареви кули“ во Струмица, полициски службеници од СВР Струмица ги лишиле од слобода А.С.(34) и В.С.(35), двајцата од село Василево, струмичко. При преглед...

Теа Ангелова ученичка во „Гоце Делчев“ Василево ја доби стипендијата Борис Трајковски за школување во НОВА !

Теа Ангелова од Радичево деветоодделенка при ООУ Гоце Делчев од Василево е една добитничките на стипендијата Борис Трајковски - Нова за четиригодишно школување во...

Домаќинствата кои живеат кај Домот на културата во Василево може да се приклучат на изградената фекална канализација

Жителите од општинскиот центар Василево кој живеат околу Домот на културата може да се приклучат на изградениот крак од фекалната канализација  К1 кој се...

Училиштето од Нова Маала доби дигитална опрема, градоначалникот на Василево најави и кабинет по информатика

Една смарт табла и десет лап-топ компјутери е новата дигитална опрема во ООУ “Атанас Нивичански“ со која ова училиште го модернизира образовниот процес. Според...

Се градат тротоари на патот што води кон Добрашинци во Општина Василево

„Започна изградбата на тротоари на патот кој води кон центарот на Добрашинци. Со ова се решава децениско барање на граѓаните од овој дел на...

Асфалтиран патот кон Добрашинци кој го користат и жителите на Висока и Нова Маала но и Чанаклија

Жителите од населените места Добрашинци, Висока и Нова Маала како и од Чанаклија добија асфалтирана делница до патот кој води до браната Турија. Станува...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Сообраќајки кај Брајковци валандовско и на обиколницата кај Богданци – ...

На 17.06.2024 во 13.00 часот во Полициската станица Валандово било пријавено дека на регионален пат 1401, делница помеѓу село Страниште и „Марвинска клучка“, кај село Брајковци, валандовско, се случила...