Ученикот Ване Гавровски од Босилово ја освои Гран при наградата на 56-те Детски Рацинови средби во Велес

Највисоката награда на литературниот конкурс на 56-те Детски Рацинови средби во Велес, ја освои Ване Гавровски од ООУ „Гоце Делчев“ од струмичко Босилово, со...

После 40 години патот Иловица Штука – Турново добива нов асфалт, нов асфлат се планира и до центарот на...

После четири децении конечно патот од Иловица и Штука до Турново конечно доби нов асфалтен слој откако целата таа делница од речиси 2 километри...

Општина Босилово: Патот од Иловица и Штука кон Турново утре ќе биде затворен за сообраќај 8 часа заради асфалтирање

Општина Босилово ги информира сите жители кои планираат утре да го користат патот од Иловица и Штука до Турново дека истиот ќе биде затворен...

Амбасадорката на САД Агелер го вкуси и пофали ајварот приготвен на домашен начин на Ајваријадата во Босилово (фото)

Амбасадорката на САД во земјава Анџела Агелер денеска во Радово при посетата на Едукативниот центар за деца од предшколска возраст, вкуси ајвар приготвен на...

Со помош на УСАИД, во Радово-Општина Босилово отворен Едукативен центар за деца од предучилишна возраст (ФОТО)

Со поддршка на УСАИД, отворен е едукативен центар за деца од предучилишна возраст во населеното место Радово во Општина Босилово. Центарот веќе го посетуваат 20 тина дечиња и истиот ќе биде од...

Ајваријада во Босилово – домакинките почнаа да го приготвуваат кој ќе се дегустира на лице место (ФОТО)

20 тина домакинки од Општина Босилово утрово ги запалија печките и почнаа да ги печат пиперките за да  приготват ајвар по традиционален рецепт. Со...

Во недела Ајвaријада во Босилово – ќе се готви и дегустира домашен ајвар а ќе има и музичка програма

Десетина домакинки од Општина Босилово во недела на училишното спортско игралиште во Босилово ќе приготвуваат домашен ајвар а голем дел ќе донесат разновидни специјалитети...

Во Босилово презентирани резултатите од проектот за спречување и ублажување на последиците од поплави 

Во општинскиот центар Босилово беа презентирани резултатите од проектот ,,Ефикасно спречување и ублажување на последиците од поплави во прекуграничениот регион“ што го имплементираа општините...

Приведен струмичанец кој со сила одзел пари од казино во Босилово а полицијата ги нашла во негов ормар

Денеска (22.09.2023) во Струмица, полициски службеници од СВР Струмица го лишиле од слобода Н.В. од Струмица. Тој се сомничи дека на 19.09.2023 со употреба...

Институциите во Босилово преку вежба ги јакнеа капацитетите за превенција и ублажување на последици од поплава

Во рамките на проектот за „Ефективна превенција и ублажување на последиците од поплави“ во Општина Босилово се одржа симулациона тактичко показна вежба со која...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Александар Стојанов поставен за прв тренер на ФК Беласица откако замина...

Откако Васе Беќаров и ФК Беласица спогодбено се разделија на едно коло пред крајот на есенската полуетапа, управата на клубот донесе одлука на клупата...