Приведен струмичанец кој со сила одзел пари од казино во Босилово а полицијата ги нашла во негов ормар

Денеска (22.09.2023) во Струмица, полициски службеници од СВР Струмица го лишиле од слобода Н.В. од Струмица. Тој се сомничи дека на 19.09.2023 со употреба...

Институциите во Босилово преку вежба ги јакнеа капацитетите за превенција и ублажување на последици од поплава

Во рамките на проектот за „Ефективна превенција и ублажување на последиците од поплави“ во Општина Босилово се одржа симулациона тактичко показна вежба со која...

Конечно почна со работа градинката „Среќни насмевки“ во Босилово која цели две години беше готова и опремена

Конечно почна со работа првата детска градинка во Општина Босилово. Денеска таму беа примени првите дечиња од предучилишна возраст а капацитетот на градинката е...

Кога дошле во Секирник, четири години Русалиите собирале донации и ја изградиле црквата Св. Богородица

Најмалку трипати во годината, русалиите од струмичкото село Секирник ги изведуваат обредните русалиски игри за здравје, срека и берикет во селото но и за...

Русалиите во Секирник ја презентираа традицијата и изворната игра на бегалците од Кукушко !

Во населеното место Секирник се одржаа традиционалните русалиски средби на кои играорци го презентираат фолклорот обичаите и традицијата  на македонците бегалци од кукушко. Станува...

Да си ги негуваме корените, кажа Трпчески на концертот во Секирник родното село на мајка му ! (фото)

Околу два часа уживаа посетителите на концертот на Симон Трпчески во населеното место Секирник Општина Босилово каде го претстави проектот „Македонисимо“. Дворот на училиштето...

Симон Трпчески пред концертот во Секирник пречекан со погача а од Русалиите доби подарок к’лчка ! (ФОТО)

Пијанистот Симон Трпчевски заедно со „Македонисимо“ вечерва во Секирник ќе имаат настап во рамките на „Босилово културно лето 2023“. Концертот е закажан во 20...

Симон Трпчески го закажа концертoт во Секирник родното село на мајка му Нетка – ќе биде на отворено со...

По концертите во Литванија и повторно во Германија, Симон Трпчески и Македонисимо ќе одржат концерт на 26 август во село Секирник, Општина Босилово, Струмица,...

Во соработка со иселениците, Швајцарската Фриборг донираше возила и опрема за општина Босилово (фото)

На иницијатива  на градоначалникот на Босилово Ристо Манчев а во соработка со иселениците кои живеат во Швајцарија, тамошната општина Фриборг донираше возила и опрема...

Тргна коњаница од Радово со 8 јавачи за Крушево за празникот Илинден (фото)

Осум јавачи од Радово и Василево денеска од населеното место Радово од општина Босилово го започнаа нивниот Илинденскиот марш кон Крушево. Ова е втора...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Од вечерва поскапуваат горивата на бензинските, РКЕ ги објави новите повисоки...

Од полноќ поскапуваат бензините од 1,5 до 2,5 денари, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Цената на Еуросупер БС-95 се зголемува за 1,5 денари за...