Во Општина Босилово засадени 1000 листопадни и зимзелени дрвца на повеќе локации (ФОТО)

Граѓани, ученици, вработени во ЈП „Огражден“, во Општина Босилово, волонтери учествуваа во акцијата во која беа засадени околу 1000 дрвца липи, јавор, јасен, зимзелени...

Новогодишен концерт на КУД „Гоце Делчев“ Босилово со сегашни и поранешни членови (ФОТО/ВИДЕО)

Сегашни и поранешни членови на КУД „Гоце Делчев“ Босилово заиграа на сцената во Домот на културата во рамките Новогодишниот концерт насловен како „Секоја Нова...

Ученикот Ване Гавровски од Босилово ја освои Гран при наградата на 56-те Детски Рацинови средби во Велес

Највисоката награда на литературниот конкурс на 56-те Детски Рацинови средби во Велес, ја освои Ване Гавровски од ООУ „Гоце Делчев“ од струмичко Босилово, со...

После 40 години патот Иловица Штука – Турново добива нов асфалт, нов асфлат се планира и до центарот на...

После четири децении конечно патот од Иловица и Штука до Турново конечно доби нов асфалтен слој откако целата таа делница од речиси 2 километри...

Општина Босилово: Патот од Иловица и Штука кон Турново утре ќе биде затворен за сообраќај 8 часа заради асфалтирање

Општина Босилово ги информира сите жители кои планираат утре да го користат патот од Иловица и Штука до Турново дека истиот ќе биде затворен...

Амбасадорката на САД Агелер го вкуси и пофали ајварот приготвен на домашен начин на Ајваријадата во Босилово (фото)

Амбасадорката на САД во земјава Анџела Агелер денеска во Радово при посетата на Едукативниот центар за деца од предшколска возраст, вкуси ајвар приготвен на...

Со помош на УСАИД, во Радово-Општина Босилово отворен Едукативен центар за деца од предучилишна возраст (ФОТО)

Со поддршка на УСАИД, отворен е едукативен центар за деца од предучилишна возраст во населеното место Радово во Општина Босилово. Центарот веќе го посетуваат 20 тина дечиња и истиот ќе биде од...

Ајваријада во Босилово – домакинките почнаа да го приготвуваат кој ќе се дегустира на лице место (ФОТО)

20 тина домакинки од Општина Босилово утрово ги запалија печките и почнаа да ги печат пиперките за да  приготват ајвар по традиционален рецепт. Со...

Во недела Ајвaријада во Босилово – ќе се готви и дегустира домашен ајвар а ќе има и музичка програма

Десетина домакинки од Општина Босилово во недела на училишното спортско игралиште во Босилово ќе приготвуваат домашен ајвар а голем дел ќе донесат разновидни специјалитети...

Во Босилово презентирани резултатите од проектот за спречување и ублажување на последиците од поплави 

Во општинскиот центар Босилово беа презентирани резултатите од проектот ,,Ефикасно спречување и ублажување на последиците од поплави во прекуграничениот регион“ што го имплементираа општините...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Од вечерва поскапуваат горивата на бензинските, РКЕ ги објави новите повисоки...

Од полноќ поскапуваат бензините од 1,5 до 2,5 денари, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Цената на Еуросупер БС-95 се зголемува за 1,5 денари за...