Речиси половина тон крап се улови од браната Паљурци кај Богданци во првото коло од ,,Крапската лига 2019’’

Во организација на Здружението на спортски риболовци ,,Костреш’’ од Богданци на браната Паљурци, викендов се одржа првото натпреварувачко коло од државната Крапска лига 2019....

Фото – Дечињата и учениците од Богданци со креативни маски – најдобра маската на Vа одделение од ООУ „Петар...

Дечиња од детската градинка во Богданци но и ученици од основните училишта од Богданци и Стојаково заедно со средното училиште од ова општина, учествуваа...

Кај Ѓавато запалил оган на нива и се задушил, во Ораовица гореле 120 тополи, ДЗС со апел –...

Во атарот на селото Ѓавато кај Богданци вчера било пронајдено мртво тело на старец кој по идентификацијата се констатирало дека станува збор за 78...

Општина Богданци изработи Интегриран план за локален развој до 2022 година, планот ставен на јавна расправа !

Во рамките на проектот ,,Унапредување на општинското владеење’’ финансиран од ЕУ а спроведен од УНДП со министерствата за локална самоуправа и финансии, општина Богданци...

Учениците од Петар Мусев од Богданци и Јахја Кемал од Струмица најдобри на математички хепенинг во Богданци

Во Домот на културата „Бранд Петрушев“ во Богданци  се одржа математички хепенинг „Ден на бројот пи“ 2019 на кој учествуваа околу 80 тина основци...

Фото – Пределот кај ветерниците во Богданци, пошумен со нови садници

Општина Богданци заедно со шумското стопанство ,,Кожув’’ од Гевгелија организираа пошумување на месноста Ранковец над  градот. Станува збор за локација меѓу четвртата и петтата...

Сите социјални домакинства што се пријавија, ќе добиваат субвенции за комуналните сметки од општина Богданци

Сите пријавени домакинства кои се изложени на социјални ризици ќе добиваат субвенции од Општина Богданци во висина од 300 денари месечно за потрошена вода...

Од улиците во Стојаково, до настап на светските маратони – Арнаудов ќе трча и на кинескиот ѕид

Софтверски инженер и маратонец аматер. Вака се опишува себеси Ангел Арнаудов од Стојаково, Богданци, кој за неколку години успеа да ги истрча најпрестижните шест...

Автомобилистите од Стојаково со легендарното ,,Рено 4’’планираат да патуваат за Индија по патот на Мајка Тереза

Возачкиот тандем Џоко Шуклев и Ѓорѓи Николов од Стојаково, кои летово реставрираа возило „рено 4“ старо 40 години и со него патуваа до Франција...

Општина Богданци ќе субвенционира по 300 денари месечно за потрошена вода на лица со социјална помош

Општина Богданци ќе ги субвенционира трошоци за комунални услуги на граѓаните од ова општина кои се изложени на социјални ризици. Во Буџетот за ова...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

ФЕИТ отвори ФабЛаб– нов простор каде студентите ќе работат на реални...

Стартува со работа лабораторијата за производство „ФЕИТ ФабЛаб“ при Факултетот за електротехника и информациски технологии (ФЕИТ).Новиот простор што треба да им овозможи на студентите...