Почина жител од Стојаково општина Богданци откако со патничко возило излетал од локалниот пат за Богородица

Жител од населеното место Стојаково општина Богданци почина, откако утрово  излетало од локалниот Стојаково-Богородица со патничко моторно возило ,,сеат леон'' во кое била и...

На патот Богданци-Гевгелија во камион откриени 211 мигранти од Бангладеш и Пакистан, возачот приведен

Синоќа пред полноќ припадниците на Регионалниот центар за гранични работи  Југ од Гевгелија во камион со полуприколка откри 211 мигранти.  Биле превезувани во тешко...

Кои полски патишта во општините Богданци, Гевгелија, Ново Село и Босилово ќе се обноват преку Центарот за развој на...

Во општините Богданци, Гевгелија, Ново Село и Босилово ќе се санираат и обновуваат полските патишта до обработливите површини, откако Центарот за развој на Југоисточниот...

Прв случај на КОВИД-19 во Богданци и нов позитивен во валандовско, во последните 24 часа нови 164 лица со...

Во последните 24 часа регистрирани се 164 нови случаи позитивни на КОВИД-19 во земјава објави министерството за здравство. Според денешната статистика на Институтот за...

Богданчанец превезувал 13 мигранти во патничко возило, излетал од патот па побегнал, но полицијата го пронашла

Струмичката полиција против 22 годишен жител од Богданци ќе поднесе кривична пријава откако вчера кај крстосницата за населените места Миравци и Милетково излетало од...

МЕПСО инвестираше 770 илјади евра за постабилно напојување од електромрежата во реоните на Валандово Богданци и Гевгелија

Со заем од Европската банка за обнова и развој во висина од 770 илјади евра, АД Мепсо изврши замена на опремата стара 40 години...

Рекреативната патеката од Богданци до Честе Јавори ќе биде готова до Јуни, се планира продолжување и до брана Паљурци

До крајот на месецов или почетокот на јуни треба да биде готова пешачко - велосипедската  патека Богданци - Честе Јавори кај Паљурци со вкупна...

Проширување на уличното во Богданци, Стојаково, Селемли и Ѓавато со нови столбови и сијалични места

Деновиве отпочна проширувањето на мрежата за улично осветлување во општина Богданци, откако по распишаниот оглас за јавна набавка, тендерот го доби струмичката фирма Дигитал...

Во Богданци ќе се реконструираат 4 улици а во Стојаково тротоари за што општината ќе потроши 115 илјади евра

Деновиве почнаа градежните активности за реконструкција на четири улици во Богданци но и реконструкција на тротоар на улица во населеното место Стојаково. Како што...

Жител од Богданци тешко повреден во сообраќајка меѓу моторцикл и патничко возило, префрлен на клиниките во Скопје

Вчера во утринските часови на улицата ,,Маршал Тито’’ во Богданци се случи сообраќајка во која 57 годишен жител од Богданци е тешко повреден и...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Струмичанецот Димитар Пандев сериозно чука на вратите на НБА, стави потпис...

Македонскиот младински кошаркарски репрезентативец, струмичанецот Димитар Пандев кој цели 8 години етапно ја гради својата кошаркарска кариера надвор од земјава, стави потпис за најдобрата...