Општина Богданци ги објави јавните повици за финансирање на културни и спортски активности од Буџетот за 2020 година

Општина Богданци ги објави јавните повици за здруженија на граѓани, спортски здруженија и правни лица од областа на културата и спортот кои дејствуваат на...

Во групата што криумчареле мигранти и жители од Богородица, Ново Конско, Богданци, Селемли, Јосифово и Марвинци, МВР им поднесе...

МВР сузби организирана група за криумчарење мигранти во која учествувале и лица од гевгелиските населени места Богородица и Ново Конско, валандовските Јосифово и Марвинци...

Општините од Југоистокот ќе избираат модел за управување со отпадот и изградба на регионалната депонија

Југоисточниот регион  одново ја почнува постапката за регионално управување со отпадот откако пред пет години поранешните градоначалници не го потпишаа договорот со австриската Аса...

Гевгелија и Богданци ќе добиваат гас преку грчкиот гасовод кој ќе минува меѓу двете општини – се работи проектната...

Општините Гевгелија и Богданци се вклучени во проектот „Интерконективен гасовод МК-ГР“ што значи дека ќе бидат вклучени во јужниот крак од грчкиот гасовод, кој...

Во комбе кај Струмица пронајдени 27 мигранти, приведени две лица од Богданци

Две лица од Богданци се приведени откако вчера на местото викано Крива Река кaj Струмица, во автомобил „цитроен џампер“ со скопски регистарски ознаки во...

Викендов Гевгелија, Богданци и Дојран без електрична енергија од по шест часа – табела со термини и места каде...

Престојниот викенд, конкретно сабота и недела на 28 и 29 септември 2019 година ќе има прекин во електроснабдувањето на општините Гевгелија, Богданци и Дојран...

Ветерниот парк кај Богданци ќе се проширува со поголеми и помоќни турбини – потпишани два договори за реализација на...

Ветерниот парк Богданци ќе се проширува со поголеми и помоќни турбини, со што ќе го зголемиме нашето производство на електрична енергија од обновливи извори. Вака...

Викендов на Паљурци кај Богданци, КУП во ловење крап на дно – 30 тина риболовци од екс Југославија ќе...

Престојниот викенд на браната ,,Паљурци'' кај Богданци, во организација на македонската федерација во спортски риболов и  ЗСР ,,Костреш'' од Богданци како домаќин ќе се...

Вработени во Општина Богданци и комуналното заедно со ученици и граѓани го чистеа фрлениот отпад кон локалната депонијата

Вработените во Општина Богданци предводени од градоначалникот Блаже Шапов заедно со членови од Советот, вработените од ЈП ,, Комунална Чистота'', средношколци од СОУ,, Богданци''...

До јануари патот Стојаково – Селемли треба да биде готов а за 2 месеци во Селемли асфалт на пет...

Општина Богданци во наредниот период ќе инвестира околу половина милион евра за подобрување на патната инфраструктура  од Стојаково до Селемли и во населеното место...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Во Дојран состанок за изградба на патека до Фронтовата линија од...

Општинските власти на Дојран имаат намера фронтовата линија од Првата светска војна над Дојран да ја прават туристичка дестинација бидејки се поголем е интересот...