Ансамблот „Мегдан“ од Богданци ќе го престави македонскиот изворeн фолклор на Фестивал во Португалија !

Фолклорниот ансамбл за традиционална музика и игри „Мегдан“ од Богданци од 31 јули до 6 август ќе биде дел од Меѓународното фолклорно биенале на...

Протест во Богданци оти со изградба на одводниот канал кај обиколницата ќе немаат пристап до имотите (фото)

Новото сообраќајно решение на обиколницата кај Богданци ќе го затвори пристапот на земјоделците до обработливите површини но и до стопанските дворови на неколку фирми. ...

Отворена подрачна канцеларија за социјални работи во Богданци – жителите нема потреба да патуваат до Гевгелија

Жителите на Општина Богданци за било какви социјални услуги нема потреба да патуваат до Гевгелија. Министерството за труд и социјална политика отвори дисперзирана канцеларија...

Приведен жител од Богданци, се сомничи дека со „ауди A4“ превезувал 8 мигранти од Сирија

Вчера околу 18.10 часот во близина на Богданци од страна на полициски службеници од Полициска станица за граничен надзор Стар Дојран е лишен од...

Во сообраќајка меѓу трактор и автомобил на патот Гевгелија-Богданци тешко повреден 22 годишен возач

Синоќа во 21.05 часот во Полициската станица Гевгелија било пријавено дека на регионален пат Гевгелија - Богданци се случила сообраќајна несреќа помеѓу патничко возило „пасат“, управувано...

За 40 месеци треба да се замени целата водоводна мрежа во Богданци од 54 км за квалитетно водоснабдување на...

За рок од 40 месеци треба Богданци да добие целосно нова дистрибутивна водоводна мрежа со која жителите на овој општински центар ќе добијат квалитетна...

Кои се манифестации во Југоистокот, организирани од општини и здруженија ќе ги поддржи МЗШВ во 2023 (преглед)

Вкупно 10 манифестации и настани организирани од општини и граѓански здруженија во Југоистокот ќе добијат финансиска помош од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство...

Слаткото од диви смокви од овој регион е највкусно, порачаа на Фестивалот на диви смокви во Богданци (фото)

Во Богданци се одржа Фестивал на дивите смокви во организација на здружението Еко Росалес како членка Slow Food – Македонија, каде се презентираше процесот...

Во Богданци ќе има Фестивал на диви смокви – ќе се прави и дегустира слатко со три часа забава...

Во организација на Slow Food - Македонија и Здружението ,,Еко Росалес“ од Богданци во недела  во градскиот парк Богданци ќе се приготвува слатко од...

Кај Неготино приведен жител од Богданци кој со ауди превезувал 11 мигранти

На 09.05.2023 во 08.15 часот кај Железничката станица Неготино, полициски службеници од Полициската станица за граничен надзор Михајлово при Регионалниот центар Југ го лишиле...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Во Струмица ,,Убави сме, свои сме”, 26 деца со попречености...

Секој е убав на свој начин. Ова е пораката на младите со попречености кои беа дел од седмата по ред манифестација ,,Убави сме, свои сме”...