43 нови позитивни на ковид-19 и двајца починати во Струмица за последните 24 часа, соопшти МЗ

1158

Дваесет и осум лица починаа во болниците во земјава за 24 од ковид-19, а од 2.993 тестови регистрирани се 1.120 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-507, Куманово-60, Штип-30, Прилеп-52, Тетово-37, Струга-35, Велес-31, Битола-36, Охрид-49, Кавадарци-33, Гостивар-56, Гевгелија-8, Струмица-43, Крива Паланка-6, Радовиш-10, Крушево-3, Кочани-16, Пробиштип-2, Демир Хисар-1, Македонски Брод-1, Пехчево-6, Берово-15, Валандово-5, Виница-7, Делчево-25, Кратово-2, Свети Николе-4, Кичево-16, Ресен-8, Неготино-16.

Починати се седум пациенти од Скопје (74, 63, 83, 69, 79, 82 и 72), еден од Куманово (71), еден од Штип (81), пет пациенти од Прилеп (66, 80, 61, 76 и 55), еден од Струга (77), двајца од Велес (72 и 75), еден од Битола (45), еден од Охрид (77), еден од Кавадарци (71), двајца од Гостивар (51 и 49), еден од Гевгелија (72), двајца од Струмица (56 и 80), еден од Делчево (65), еден од Ресен (53) и еден пациент од ПЕ Неготино-Демир Капија (68).

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот кои се лекуваат на Инфективните оддели во Скопје и во болниците низ земјава е 1.296 и има околу 160 празни болнички кревети во Ковид-центрите.

Институтот за јавно здравје регистрира 916 оздравени пациенти од: Скопје-263, Куманово-52, Дебар-4, Штип-42, Прилеп-61, Тетово-35, Струга-29, Велес-41, Битола-79, Охрид-36, Кавадарци-24, Гостивар-62, Гевгелија-15, Струмица-24, Крива Паланка-12, Радовиш-8, Крушево-1, Кочани-12, Пробиштип-5, Демир Хисар-2, Пехчево-3, Берово-10, Валандово-3, Виница-10, Кратово-2, Свети Николе-14, Кичево-39, Ресен-2 и Неготино-26.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.