Пандевци не издржаа во Скопје, Шкупи со пресврт до победа на стартот на пролетниот дел

536

Фудбалерите на Академија Пандев не успеаа со победа да го почнат пролетниот дел од првенството иако имаа шанси и можност барем со реми да се вратат во Струмица. Го отворија резултатот не искористија повеќе шанси а домакините двете што ги имаа како најзрели ги искористија за да се зацврстат на лидерското место

Бојан Димовски  во 8 мината го отвори резултатот по асистенција на Mаронг за водство на струмичани. Во 28 минута домаќините место да ја прекинат повредата заради повредениот Хаџанович кој лежеше на теренот, преку Сандеј направија пробив пред голот на пандевци и израмнија на 1:1 иако клупата на струмичкиот прволигаш реагираше а Сашко Падев од клупа заработи црвен картон

Потоа доминација на избраниците на Стојчев. Митревски во два наврата со глава, Маронг исто така во два наврата не успеа да го матираат голманот на Шкупи кој беше на висина на задачата. Во вторите 45 минути Шкупи ја матријализираше шансата преку Сандеј за да ги постави кончените 2:1. Следното коло Академија Пандев го пречекува тимот на Скопје