Ќе се поставува нов асфалт на патот од Градашорци до клучката со патот А4 Струмица – Радовиш

2275

Механизација ангажирана од ЈП за држави патишта, почна да врши гребење на асфалтот од регионалиот патен правец А4 – Вељуса кој поминува низ Градашорци и Ангелци. Станува збор за делницата која остана нереализирана од април 2017 тата или поконкретно делницата од Црквата ,,Св. Никола’’ од Градашорци до клучката со магистралниот патен правец Струмица – Радовиш или познат како А4..

Според програмата, овие денови се очекува да се изврши целосно гребење на стариот асфалтен слој од ова делница во должина од околу 800 метри. Ќе се работи етапно по што се очкува во наредниот период да биде поставен нов асфалтен слој на овој потег.

,, На иницијатива и барање на општина Василево, Јавното претпријатие за државни патишта имаше слух и ни излезе во пресрет да се комплетира овој патен правец бидејки беа асфалтирани околу 1,5 километри а еден дел од околу 800 метри остана нереализиран. Станува збор за делница, која не беше во добра кондиција и честопати санирана, заради што реагираа учесниците во сообраќајот. Сега почна да се реализира и упатувам порака до жителите на Градашорци и учесниците во сообраќајот што го користат овој патен правец да бидат трпеливи, бидејки очекувам што поскоро да се асфалтира ова делица со што целосно ќе се комплетира  патот до Вељуса,, изјави за Дрнка.МК градоначалникот на Василево Марјан Јанев

Инаку овој патен правец Вељуса – А4(Струмица- Радовиш) е регионален и под надлежност на државата со оглед дека поврзува две општини. Се работи за регионален пат кој  во делот на општина Василево поминува низ населените места Градошорци и Ангелци, Има голема оптеретеност со возила и фреквенција со пешаци. Овој патен правец не само што поврзува две општини туку и се користи за посета на црквите во Вељуса.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.