Ќе се поставуваат агрометеоролошки станици во Југоистокот – ЦРЈПР потпиша договори за два проекти од 130 илјади швајцарски франци

1698

Центарот за развој на Југоисточниот плански регион потпиша два договори со министерството за локална самоуправа за реализација на два одобрени проекти во рамките на грантовата шема за иновативни проекти од проектот „Одржлив и инклузивен рамномерен регионален развој“ подржан од Швајцарската амбасада. Станува збор за два проекти кои ќе бидат во функција на земјоделците и бизнис секторот од Југоистокот а се во висина од околу 130 илјади швајцарски франци

Согласно договорите што ги потпиша Жулиета Ѓуркова од Центарот за развој на Југоисточниот плански регион и министерот за локална самоуправа Сухејл Фазлиу во десетте општини од Југоистокот ќе се поставуваат агрометеоролошки станици за заштита на земјоделските култури и животната средина. Главна цел е подобрување на начинот на управување со земјоделските култури и условите за заштита на животната средина преку воведување современи технологии во земјоделството. Вкупната вредност на проектот изнесува  94.472,59 швајцарски франци.

Вториот проект е отварање на заеднички работен простор – средство за зајакнување на соработка со бизнис секторот чија главна цел е подобрување на претприемачкиот амбиент за промовирање на малите и средни претрпијатија во Југоисточниот плански регион, со вкупна вредност од 38.979,39 швјацарски франци .

Двата нови регионални проекти ќе имаат директно влијание врз подобрувањето на квалитетот на живеење, регионалната соработка и ќе промовираат иновативен пристап во обезбедувањето на услугите до сите засегнати страни. Проектите беа избрани на инклузивен начин со директно учество на граѓаните од Југоисточниот регион.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.