ФФМ ги избира најдобрите во фудбалот: Тренчовски, Дориев, Панчурова и Јованов во конкуренција – ГЛАСАЈТЕ !

4663

И оваа година Фудбалската Федерација на Македонија го организира традиционалниот гала настан – Најдобрите во Македонскиот Фудбал за сезона 2018/19.

Ќе се прогласуваат најдобрите во шест категории најдобар тренер во македонската  фудбалска лига, најдобар фудбалер во лигата за минатата сезона најдобар тренер со младинските категории и најдобар млад фудбалер.

Во три категории има номинации од Струмица. Во категоријата најдобар тренер е номиниран Југослав Тренчовски кој со Академија Пандев ланската сезона го освои КУПОТ. Во таа категорија во конкуреницја се и Катип Османи од Шкендија и стратегот на Вардар Александар Васовски.

Во категоријата најдобар фудбалер номиниран е Љупче Дориев кој лани беше еден од најефикасните во таборот на Академија Пандев а беше повикан и во македонската репрезентација. Во таа категорија номинирани се и Брдаровски од Вардар и Муслиу од Шкендија

Кај најдобрите фудбалерки номинирана е голманката на ЖФК Тиверија Викторија Панчурова а во ова категорија номинирани се и Салихи и Андреевска од Драгон 2014.

Во номинациите е и Јосиф Јованов за најдобар футсал играч кој игра за КМФ Астибо а е од Ново Село – струмичко

Можете да гласате на следниов линк на ФФМ

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.