Струмичката болница доби донација во опрема и медицински матријал од австриско хуманитарно здружение

2071

Струмичката болница доби донација во опрема и медицински потрошен матријал од австриското хуманитарно здружение ,,Хикуде’’. Опремата пред во болнички инвентар, ортопедски помагала  и потрошен матријал денеска беше истоварена во Медицинскиот центар Струмица која ќе биде распоредена по болничките одделенија во функција на самите пациенти што престојуваат во ова здравствена установа

,, Дониравме, болнички кревети, душеци, постелнина, инвалидски колички, ортопедски помагала и медицински матријал. Ние сме хуманитарно здружение кое повеќе од една деценија помагаме на здраственито установи во земјите од Источна Европа. Во Македонија досега имавме донирано во Радовиш, Кочани, Штип а еве денес и во Струмица’’, истакна Марта Реитер од здружението ,,Хикуде,, од Австрија

Директорот на болницата Наќе Гогов се заблагодари на донацијата и истакна дека таа е добредојдена и  ќе биде распоредена по болничките одделенија и амбуланти и  се надева дека со истата ќе биде подобрен престојот и медицинската услуга на пациентите во струмичката болница

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.