Струмица ќе добие Европска куќа, градоначалникот Јаневски и евроамбасадорот Жбогар потпишаа меморандум

1336

Струмица ќе добие Европска куќа каде што младите струмичани ќе се собираат, организирааат и споделуваат европски вредности. Станува збор за проект кој ќе се реализира од програмата ,,ЕУ за тебе”. Куќата како што објави градоначалникот Коста Јаневски на својата ФБ страна ќе биде во просториите на поранешната аптека спроти општинската зграда.

,,Со евроамбасадорот Самуел Жбогар во канцеларијата на ЕУ во Скопје, потпишавме Меморандум за разбирање во рамките на програмата „ЕУ за тебе“ со кој и ќе се реализира овој проект.Целта на Европската куќа во Струмица е да креира простор каде што младите луѓе ќе се среќаваат, ќе учат, ќе се вмрежуваат и организираат настани, но и ќе се даваат информации за европските вредности, функционирањето на ЕУ, интеграцискиот процес и отворените европски фондови” стои во објавата на градоначалникот Јаневски .

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.