Познат распоредот на мечевите од Првата македонска фудбалска лига која стартува на 8 ми август !

1171

Денеска во ФФМ беше одржана ждрепка и одреден распоредот на натпреварите за новата натпреварувачка сезона во Првата фудбалска лига на Македонија која и ова сезона ќе брои 12 екипи. Новиот шампионат почнува на 7 и 8 август и со оглед дека се игра по Бергеров систем познати се двојките од првите два круга, додека третиот ќе биде одредено според пласманот на табелата.

Струмичкиот прволигаш Академија Пандев новата првенствена сезона ја започнува на свој терен против Струга Трим Љум додека актуелниот шампион Шкендија ќе гостува во Кавадарци против Тиквеш. Екипата на Брегалница воведниот натпревар ќе го одигра на домашен терен против  Шкупи. Скопје ќе гостува кај Ренова, Македонија Ѓ.П. ќе се соочи со Пелистер а Работнички ќе го пречека тимот на Борец.

Во продолжени распоредот на натпревари до 22. коло, односно до започнувањето на третиот круг натпревари.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.