Пандевци и Беласица елиминирани од Купот – на свој терен претрпеа порази (видео)

701

Академија Пандев и Беласица ги завршија мечевите од Куп натпреварувањето на Македонија, откако денес во рамктие на осминафиналната рунда претрпеа порази на свои терени. Пандевци загубија на пенали од Македонија ЃП откако во регуларниот дел одиграа 1:1,  додека второлигашот Беласица од кратовски Силекс сo 2:4

Избраниците на Александар Васоски не успеа да најдат решение за бункер играта на Македонија ЃП во првите 45 минути. Немаа решенија во завршниците иако упатија два удара по голот на ,, лавовите’’ додека гостите се заканија преку полу контра ситуации но нивните удари завршија надвор од голот на Алчевски

Головите паднаа во второто полувреме и тоа од пенал. Мартин Мирчевски во 64 минута беше ефиаксен од 11 метри додека на спротивната страна Адем Ермедин во 67 минуа. Откако регуларниот дел заврши патникот во четвртфиналето го одлучуваше пенал рулетот

Таму Осман Маронг во 4 серија не погоди а Сефер Емини во 5 серија биеше прецизно и со 5:3 во пенали лавовите ги продолжија мечевите од КУПОТ од кои се простија и фудбалерите на Беласица кои претрпеа пораз од 2:4

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.