Општина Василево и турската Согут се збратимија, во интерес на граѓаните ќе соработуваат во повеќе области

256

Градоначалникот на општина Василево, Славе Андонов и претставник на градоначалникот на  општина Согут, Република Турција,  денес, во кабинетот на градоначалникот на општина Василево,  потпишаа акт за збратимување на двете општини. Во документот меѓу другото стои дека ваквиот чин има заедничка цел за зголемување на соработка во областа на  културата,  економијата, социјалната заштита и урбанизмот, со намера за реализација на заеднички активности.

Намерата е во интерес на граѓаните од двете општини да се развие дијалог и да се зацврсти соработката. Да се разменуваат искуства и преку реализирање на заеднички активности, делувајќи во атмосфера на доверба и дух на солидарност да се придонесе за заеднчки развој.

„Ова е прво збратимување на општина Василево. Досега сме имале соработка со повеќе општини како од Р.Турција и други држави, но денес за прв пат ваквата соработка е официјализирана со потпишување на акт за збратимување.  Како што стои и во официјалниот акт намерата е двете општини, за доброто на нашите сограѓани да реализираме заеднички активности и проекти кои ќе придонесат за зближување на граѓаните и подобрување на условите во одредени области во кои како локални самоуправи имаме надлежност“, е ставот на градоначалникот на општина Всилево, Славе Андонов во врска со денешното потпишување на актот за збратимување на општина Василево со општина Согут, Р.Турција.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.