ФОТО: 1 200 маски продефилираа на вториот детски карневал во Радовиш кој доби пофалби од ФЕКК

1507

Околу 1200 дечиња  и млади продефилираа по радовишките улици и ги преставија своите приказни под маски во центарот на градот во рамките  на ,,Радовишки детски карневал’’. Станува збор за второ издание по оној од 2019 каде дечиња и ученици од радовишките основни училишта маскирани во ликови од цртани филмови и приказни  изнудија насмевки и аплаузи од присутната публика и посетители во Радовиш

Станува збор за детски карневал кој доби и позитивни критики од Европската асоцијација на карневалските градови со што Радовиш влезе на мапата како еден од градовите каде има карневал а интенција на општината тој да биде традиционален и меѓународен. Од таа причина на радовишкиот детски карневал беа присутни и преставници од ФЕКК

,, Овој карневал носи среќа, радости, позитивна енергија и како општина го подржуваме. Овој е посебен карневал бидејки учествуват нашите најмили, нашите деца кои носат насмевки. Се надеваме дека догодина ќе биде меѓународен со што ја ке ја збогатиме културната понуда. Учествуваа 40 групи што ни преставува императив повеќе да дадеме поголем акцент во наредните години,, ни изјави Ацо Ристов градоначалник на Радовиш

Радовишкиот детски карневал е во организација Центарот за култура Ацо Караманов а целиот настан го следеа повеќе илјади посетители. Градоначалникот Ристов на преставници на Адора Инженеригн, Бучим и Детонит им додели благодарници бидејки се јавија како подржувачи на ова манифестација

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.