Никогаш не се откажувај – Ана од Гевгелија го победи ракот и стаса до светскиот избор Мiss Earth (фото)

8716

21 годишната гевгеличанка Ана Брзанова апослвент на економскиот факултет, деновиве интензивно работи и се подготвува за финалната вечер за изборот на Miss Earth кој требаше да се одржи во Филипините, но поради ковид пандемијата ќе биде онлајн. По пауза 15 години таа ќе биде првата Македонка која учествува на еден светски избор на убавица благодарение на титулата Miss Earth на Македонија на балканскиот натPревар што се одржа во Босна летово.

Се опишува како скромна и борбена личност, која руши животни бариери со мото ,,Никогаш не се откажувај’’. Без поголема поддршка од заедницата, државата,  таа деновиве наоѓа средства, сили и изработува видеа на повеќе локации со кои  ја покажува својата убавина, своите способности и квалитети, пренесувајки силни пораки до меѓународното жири на Miss Earth а на тој начин ја преставува Македонија

,, Вкупно 90 кандидатки од целиот свет сме на изборот на Miss Earth, еден од трите најпрестижни избори на убавици во светот. Заради пандемијата сите случувања се онлајн. Секоја кандидатка праќа видеа во различни сесии,  тргнувајки од кежуал, спортска, свечена облека, бикини. Паралелно ги покажуваме наши квалитети преку танци, пораки, акции. Те оценуваат како севкупна личност не само по убавината. Се трудам во најдобро светло да ја преставам Македонија бидејки ми преставува задоволство,, изјави Брзанова која во животот се изборила со една од најтешките битки во животот.

Имено пред три години кај Брзанова, лекарите констатирале карцином на лимфните жлезди. Мислела дека имала болки во грлото но со испитувањата  и после 6 месечна голгота по болниците се соочила со суровата реалност – рак, но не се откажала. Не се откажала и кога ослабела, ниту кога станала анорексична и ја изгубила косата и тоа во моменти кога почнала интензивно да се занимава како модел и личност која почнала цврсто да чекори по модните писти,

,,Беше дефинитивно тешка битка  за која дури лекарите  беа скептични . Бев во трет стадиум од болеста и беше тоа шок за мене и моето семејство, но одлучив да се борам. Се борев и со самата хемотерапија во која бев алергична на најважниот лек. Не се откажав ниту кога ја изгубив косата, ниту кога ослабев 24 килограми, кога станав анорексична. Верував дека ќе успеам во таа битка и дека животот е пред мене и мора да продолжам. Не се откажав и фала богу сега сум тоа што сум, но поминав една добра животна лекција и треба да го цениме животот и да се бориме постојано. Затоа велам Никогаш не се откажувај,, откри Брзанова за Дрнка.Мк која тврди дека во тие моменти психички не паднала и трезвено размислувала дека мора да продолжи со животот и да се бори.

Во тие тешки моменти поддршката ја добивала од своите најблиски, иако често таа била најсилната, па морала да ги теши сите околу неа, свесна дека со плачење и сожалување нема победи и освојување на нови височини. Успеала да се избори против ракот и да сврти нова страница, да продолжи со школувањето но и да се врати на модните писти.

Младата убавица од Гевгелија е носител на титулата „Top Models of the World 2020“ на изборот во Хургада Египет . Тогаш во конкуренција на 45 учеснички Ана Брзанова ја освои титулата на Топ модел со најдобра вечерна тоалета како дел од програмата за настап на секоја од учесничките на овој натпревар на кој победи преставничката на Шпанија. Била дел од изборот на Мис Глоуб но и на годинашниов избор на убавица во Босна која и го отвори патот за Miss Earth.

Сака здрава храна, кока кола без шекер, место книга претпочита добар филм. Од спортот вљубена е во кошарката оти тоа ја релаксира. Ја следи македонската кошаркарска лига а во еден од спотовите за Miss Earth го направи токму со кошарката како спорт.Сака нови пријателства но и нови предизвици да ја презентира Македонија со сите свои убавини. Верува дека ќе успеее и на светскиот избор да се најде во Топ 20 те најубави девојки, но сака и да ја пренесе пораката до сите да не се откажуваат од своите соништа.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.