Не го даваме тутунот за џабе, тутунарите од струмичко Градашорци протестира и најавија блокирање на пунктовите

1205

Гневни за лошата проценка на тутунот по класи од годинашнава реколта. тутунарите од струмичко се собраа и протестираа во населеното место Градашорци. Кажаа дека годинава откупните фирми за квалитетен тутун од високите берби добиваат трета класа, чија цена изнесува околу 150 денари додека за 4 класа околу 80 денари.

,, Срамота е ова што ни се прави. Место прва или втора добиваме трета и четврта класа што значи дека тутунот ова сезона ќе ни дојде околу 130-140 денари по килограм. Со вакви цени тешко можеме да преживееме. Згора на се, премноги одбитоци ни земаат. Тутунот е квалитетен ова сезона во струмичко и жално е да си играат со нашата мака и труд,, кажа тутунарите

Тунопроизводителите тврдат дека џабе повикуваат инспектори од Министерството за земјоделие, бидејќи воопшто не интервенираат на нивните поплаки и реакции при проценката и затоа нема да го носат веќе производството.

„Еве, вчера имаше инспектор и ништо не рагираше. Тој немал ингеренции да се меша во проценката на тутунот. Бил дојден да се види дали нè краделе и колку одбитоци ни земаат. Ако инспекторите не нè заштитат, кој тогаш“, вели Мустафа Демиров, прозводител од Градашорци.

Рано е да се каже дека лошо почна октупот, бидејки до 15 декември ќе треба сите фирми да почнат да откупуваат, кажа министерот за земјоделство Арјанит Хоџа кој ја разгледува можноста за укинување на 4 тата класа. Тој ги повика тутунарите да реагираат до второстепената комисија и препорача да го блокираат  откупот ако соочат недоследности

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.