Немаат спортска сала а станаа Балкански Шампионки во футсал – ООУ Видое Подгорец од Колешино најдобри на Балканијадата во Косово

5144

Училишниот тим во футсал на ООУ ,,Видое Подгорец’’ од Колешино го освои Балканскиот Шампионат за Основни училишта во женска конкуренција. На  завршниот турнир во Приштина – Косово ученичките од ова училиште доминираа пред двете екипи од Косово и Албанија и го ја освоија титулата Балкански Шампионки иако како училиште во Колешино, немаат спортска сала.

Во првото коло со 15:1 го совладаа тимот од Албанија, во второто  славеа против Косово А, екипата со 5:1 а со вториот косовоски преставник одиграа 2:2. Со скор од две победи и едно реми , девојчињата од училиштето од Колешино предводени од тренерот, наставникот Спаско Милков го освоија златото на Балканското првенство во футсал за ученички тимови од основни училишта женска конкуренција.

,, Ова е огромен успех за нашето училиште ООУ ,,Видое Подгорец’’ од Колешино. Две години по ред сме државни прваци во футсал во женска конкуренција а сега станавме и Балкански шампионки. Иако немаме спортска сала докажавме дека кога се сака може да се остваруваат резултати. Се надеваме дека наскоро ќе го решиме и овој проблем, за да продолжиме да градиме млади спортисти,, ни изјави директорката на училиштето Слаѓана Радојчиќ

Екипата на наставникот Спаско Милков е составена од ученички од 6 до 9 одделение. Тие веќе две години доминираат во училишниот спорт кога станува збор за женскиот фудбал. Тренираат постојано на отвореното училишно игралиште и нижат резултати.

Во машка конкуренција на ова Балканско првенство во футсал за основни училишта во Приштина во Косово, Македонија ја преставуваше школото ,,Страшо Пинџур’’ од Неготино

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.