Млади од Дедино општина Конче го чистеа селото од отпад и ги предизвикаа останатите

3890

Десетина млади од населеното место Дедино општина Конче викендов го чистеа селото од отпад во рамките на светскиот тренд ,,Прифати го предизвикот, исчисти локално!. Станува збор за млади кои меѓу другото ги врзува и фолклорното друштво ,,Цветови,, во текот на вчершаниот ден посетиле повеќе локации во селото и ги исчистеле од секаков отпад и собрале околу 20 вреќи ѓубре

,, Нашата цел е да ја подигнеме свеста кај сите. Сами да ја чуваме средината каде што живееме. Ако ние не се грижиме, тогаш кој ? Нашиот апел пред се кај помладите да не се фрла отпад насекаде туку тој да се депонира на местата за таа намена. Ова нека биде предизвик и за други млади и групи на граѓани. Инаку оваа група млади луѓе го прифатија #Trashtag challenge ” и покажаа позитивен пример како треба да се однесуваме кон нашата околина!ни изјави иницијаторот за ова мини акција и предизвик,, ни изјави  иницијаторот Мартин Илиев

Според информациите, младите ги исчистиле локациите околу  поштата во селото, подрачното училиште но и домот на културата каде младите се собираат и ги реализираат фолклорните активности . Предизвикот го поздравија и помогнаа општина Конче во делот на транспортот на собраниот отпад.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.