Младите од белградски Партизан го освоија турнирот ,,Кошарка без граници 2019’’ во Струмица кој го следеше и Владо Илиевски

2819

Надежите на белградски Партизан го освоија првиот турнир ,,Кошарка без граници 2019’’ што го организираше КК Струмица. Во големото финале од овој турнир, тие ги надиграа своите врсници од Цедевита – Хрватска со 86:65 и заслужено го добија победничкиот пехар. Младите од Хрватска се заканија само во вториот период но не и да слават на првото интернационално издание на овој турнир.

(Финалниот меч Цедевита – Партизан во кој славе надежите од Србија)

Кошаркарите на босанскиот состав Спарс го освоија третото место откако во малото финале беа подобри од словенскиот Златорог Лашко  со 90:74,. Тоа беше дуел на второпласираните тимови од двете групи кои броеа по три екипи. Во борбата за петото место Работнички од Скопје беше подобар од  домаќините КК Струмица  со 71:58

За МВП на турнирот е прогласен Огнен Станковиќ од Партизан а најефикасен со точно 99 поени е Филип Јович од Спарс Босна.

(Владо Илиевски со Огнен Станковиќ МВП на Кошарка без граници Струмица)

Турнирот во Струмица го следеше струмичката кошаркарска ѕвезда Владо Илиевски кој беше задоволен од организацијата на турнирот и квалитетот што го понудија сите шест екипи а се натпреваруваа во салата при СОУ ,,Никола Карев’’ од Струмица. Како што кажаа од КК Струмица овој турнир ќе биде традиционалне се со цел младите кошаркари од поранешна Југославија да другаруваат спортуваат и се натпреваруваат

(КК Струмица со Владо Илиевски и претседателот на Советот-Марјан Даскаловски)

(Петар Вилфан од Словенија и најефикасниот Филип Јович од Спарс -Босна)

(Заедничка фотографија на сите кошаркари и тренери од Кошарка без граници)

КК Цедевита од Загреб – Хрватска

KK Спарс од Сараево – Босна и Херцеговина

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.