Македонските јуниори најдобри на Меморијалниот турнир ,,Боби Петковски” во Гевгелија

437

Јуниорската репрезентацијана Македонија го освои првото место на Меморијалниот меѓународен турнир „Боби Петковски“ што се одржа во Гевгелија изминатите денови.

По победите против Грција и Бугарија, македонските кошаркари ја победија и Црна Гора. Против црногорскиот состав избраниците на селекторот Тони Симиќ го одиграа според многумина најдобриот натпревар, не само на турнирот во Гевгелија, туку и воопшто во подготвителниот период.

По крајот на натпреварот Теодор Симиќ го доби признанието за најдобар кошаркар на турнирот.

По завршувањето на турнирот во Гевгелија, нашата селекција „Под 18“ години продолжува за Дарувар, каде на 19. и на 20 јули (вторник и среда), ќе одигра два контролни натпревари против селекцијата на Хрватска.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.